Лідер котеджного
будівництва в Україні та Польщі

Передзвонимо вам
за три хвилини

Дякуємо! Очікуйте
нашого дзвінка

Що таке “Розумний будинок”

Хтось не назве будинок “розумним”, якщо немає сенсорних стін-екранів і голосового управління, якщо не можна налаштовувати за власним смаком і де завгодно відео, звуки, світло, навіть запахи і т. д. А комусь достатньо кількох датчиків безпеки, підключених до панелі, що відправляють сигнал власникові у разі тривоги.

У першому випадку, до речі, немає нічого фантастичного. Принаймні, один такий “розумний будинок” вже існує на планеті. Це будинок Білла Гейтса на березі озера Вашингтон. Він обійшовся главі Microsoft приблизно в 55 млн доларів і будувався понад сім років. Крім вище перерахованого, можна відзначити тотальне застосування відеокамер і RFID-міток, що дозволяє ефективно управляти апаратурою і домашніми механізмами, розпізнавати автомобілі і гостей, розмежовувати їм доступ, підлаштовуватися під їхні уподобання. Численні сценарії, що включають в себе зміни освітлення, клімату, аудіо та відео супроводу, роблять кожен день і кожен сезон в цьому будинку унікальним і незабутнім. Звичайно, в будинку не обійшлося без людських очей, які цілодобово спостерігають за тим, що відбувається, але і без них система прекрасно справляється з безліччю типових і нетипових ситуацій: несправністю тих чи інших приладів, проникненням сторонніх, пошуком зниклих речей і т. д.

Зрозуміло, прогрес не стоїть на місці. І те, що зараз можуть дозволити собі лише мільярдери, завтра буде доступно більшій кількості людей. Однак і сьогодні власникові будинку, який не очолює список журналу “Форбс”, є що вибрати саме по його кишені. Безліч компаній пропонують цілком доступні за ціною і дуже прогресивні за можливостями інтелектуальні системи. Так от, що таке “розумний будинок” сьогодні?

Це інтеграція в єдину систему управління будівлею наступних систем:

 • Системи опалення, вентиляції та кондиціонування;
 • Охоронно-пожежна сигналізація, система контролю доступу в приміщення, контроль протікання води, витоку газу;
 • Система відеоспостереження;
 • Мережі зв'язку (в тому числі телефон, внутрішня мережа та інтернет);
 • Система освітлення (по «групах світла»);
 • Система електроживлення будівлі (промислові ДБЖ, дизель-генератори);
 • Механізація будівлі (відкриття/закриття воріт, шлагбаумів, електропідігрів сходів, полив галявин і т. п.);
 • Управління з одного місця аудіо-, відеотехнікою, домашнім кінотеатром, мультирум;
 • Телеметрія - дистанційне спостереження за системами;
 • IP-моніторинг - дистанційне управління системами по мережі;
 • GSM-моніторинг - дистанційне управління системами через телефон.

При чому автоматизацію можна (і потрібно!) будувати покомпонентно - обирати тільки ті функції розумного будинку, які дійсно потрібні. Модульна структура дозволяє створювати системи з гарантією 100% використання. Також можна заощадити (або навпаки, «пошикувати») на пристроях управління. Мова йде про те, що датчики, камери і виконавчі пристрої всіх систем суто утилітарні, розрізняються лише своїми можливостями, зазвичай заховані в стіни, корпуси і т. д. Від них вимагається лише працездатність. А ось панелі управління і пульти можуть бути як простими (кнопкові, монохромні), так і досить дорогими (кольорові, сенсорні, бездротові). Але в будь-якому випадку і ціна, і складність систем будуть залежати, насамперед, від тих завдань, які ви маєте намір з їх допомогою вирішувати.

Комфорт

Якщо на Заході головним аргументом на користь установки «розумного будинку» є суттєве енергозбереження, то у нас (поки що) це комфорт. «Розумний будинок» бере на себе турботу про наш час, здоров'я та гарний настрій. Ось приблизний сценарій. Ви під'їжджаєте до будинку, вже активувавши, по телефону, підігрів підлоги і сауни. Заходите в будинок. Автоматично включаються світло і улюблений телеканал з новинами. І не просто включається, а супроводжує вас, у якій би кімнаті ви не знаходилися (функція мультирум). Для перегляду свіжого блокбастера потрібно тільки вставити диск у програвач. Все інше (закриє штори, увімкне екран, вимкне світло і т. д.) зробить система. Лягаючи спати, ви активізуєте нічний режим. Система ставить вікна і двері на охорону, відключає зайві прилади й підігрів підлоги, а на ранок розбудить вас бадьорою музикою і запахом свіжозвареної кави. Це схоже на невидиму господиню: вмілу та пунктуальну.

Безпека

Хто може собі дозволити «розумний будинок», тому є що втрачати. На щастя, з інтелектуальною системою позбутися чогось буде набагато важче, ніж зі звичайними системами безпеки. Включити систему пожежогасіння в разі появи диму або вогню і подати сигнал на пульт охорони може кожен консоль, а ось «розумне» відключення припливної вентиляції та електрики на небезпечній ділянці, задіяти камери стеження для формування візуальної картинки ділянки, зняття будинку з охорони при під'їзді пожежної бригади і т. д. під силу лише «розумному будинку». Тільки він здатний імітувати присутність людей, запалюючи в кімнатах світло, поки ви у відпустці; детально повідомляти господарям, чому раптом спрацювала сигналізація, позбавляючи їх необхідності швидко їхати додому, якщо мова йде всього лиш про сусідську кішку; періодично діагностувати всі свої комунікації і повідомляти про несправні датчики, дірки в ізоляції і т. п., тим самим попереджаючи про можливі неполадки в майбутньому.

Економія

Якщо будинок великий і переповнений електронікою, «інтелектуальна» економія вийде істотною. Світло буде горіти тільки там, де це дійсно потрібно, клімат-контроль буде створювати затишок тільки тоді, коли це буде потрібно, вода для ванної або для поливу галявини буде витрачена в оптимальному обсязі. Безліч параметрів і режимів (ранковий, денний, активний вечірній, нічний, «дитячий», «відпускної» і т. д.) дозволяють не тільки гнучко варіювати роботу систем «розумного будинку» для досягнення максимального комфорту і безпеки, а й домагатися максимальної економії.

Розумний підхід

Ще одна відмінність західного підходу від нашого: якщо «там» систему «розумний будинок» купують мало не в коробці в супермаркеті, то у нас (поки) все строго індивідуально. У цьому є і свої плюси (мінус зрозумілий - дорожче). При індивідуальному проектуванні є чудова можливість створити саме таку систему, яка потім буде реально використовуватися, а не справляти враження «дорогої іграшки» з великою кількістю непотрібних і незрозумілих функцій. І тут головне - простота і зручність у використанні, тобто проектування «під себе». Таким чином, вибір «розумного будинку» у нас починається з вибору компанії-інсталятора. Це на заході таким компаніям відводиться роль простих монтажників, що діють строго за схемою, а у нас інсталятор є найважливішою фігурою в створенні «розумного будинку». Саме він займається проектуванням, монтажем, продажем, запуском і обслуговуванням побудованого «розумного будинку». З огляду на те, що далеко не всі компанії, представлені на нашому ринку, мають, м'яко кажучи, солідний послужний список встановлених інтелектуальних систем, важливість правильного вибору зростає стократ. Тут мало побувати в офісі компанії і подивитися на красиві буклети з логотипами відомих західних постачальників «розумних будинків»: Merten, Clipsal, BTicino, ABB та ін. Потрібно обов'язково напроситися в ті будинки і квартири, де вже «попрацювала» ця компанія, і, так би мовити, помацати товар наживо.

У перспективі

Можна запитати: а як же готові варіанти? Хіба девелопери не поспішають в світле майбутнє і не будують один за іншим «розумні» будинки і квартири? На жаль, ситуація залишає бажати кращого. І хоча попит на подібні системи постійно зростає, в цілому за таку опцію готові платити, якщо вона не збільшує вартість квадратного метра житла більш ніж на 10-15%. За ці гроші «розумним» будинок можна назвати лише з великою натяжкою. Більш просунуті варіанти (які коштують від 100 тис. дол. і вище) по кишені поки лише заможним людям, які керуються при покупці міркуваннями іміджу, а не економії. Зрушити справу з мертвої точки може тільки державна підтримка підприємств, які будують «розумні будинки», по-перше, і покладання на ці компанії необхідності подальшої експлуатації будинків, по-друге. Тоді продовження терміну служби обладнання, економія електроенергії, скорочення числа обслуговуючого персоналу, мінімізація наслідків непередбачених аварій будуть нагальними завданнями девелоперів і, відповідно, сподвигнуть їх на якнайшвидше впровадження інтелектуального управління будинковими системами. Ну а зростаючі рахунки за «світло, воду, газ» навчать і покупців дивитися на «розумний будинок» не тільки як на «дорогу іграшку», але як на реальну можливість «розумної» економії.

Приїзджайте та подивіться самі

Після заповнення форми ми зв'яжемося з вами, щоб домовитися про зручний час для індивідуальної екскурсії.

Дякуємо!

Вам перездвонять якнайшвидше.