Лідер котеджного
будівництва в Україні та Польщі

Передзвонимо вам
за три хвилини

Дякуємо! Очікуйте
нашого дзвінка

Створення водойми на присадибній ділянці. Ч.2. Практичні поради

Ставок на дачній ділянці своїми руками: швидко, економно, надійно.

Бажання купити дачу або заміський будинок рано чи пізно відвідує практично кожного міського жителя. Коли ж ця мрія, нарешті, збувається, перед новоявленим господарем приватних володінь постає питання про впорядкування самого житла і прилеглої до нього території відповідно до Ваших вподобань.

Популярним явищем у створенні ландшафту присадибної ділянки виступає облаштування штучного водоймища. Це може бути досить велике озеро, якщо дозволяє земельна площа, або ж невеликий, але затишний ставок - варіант простіше, але не менш привабливий. Гарний, виключно на ваш смак оформлений водойму, біля якого ви зможете відпочивати від шаленого ритму сучасного життя - це не диво?

Загальні рекомендації з проектування та облаштування домашнього ставка ми вже обговорювали. У цій статті хотілося б докладніше розглянути безпосередньо технологію створення невеликого штучного водоймища на дачній ділянці. Звичайно, ви можете купити дачу з уже готовим ставком, але це не завжди найкращий варіант - часто нові господарі садиби прагнуть переробити все по-своєму, або ж зовсім зробити заново.

Необхідні матеріали

Як вже говорилося раніше, найчастіше для створення штучної водойми застосовуються готові форми з пластика і скловолокна або спеціальна ставкова плівка. Саме останній матеріал дозволяє не обмежувати власну фантазію у виборі форми і розміру ставка. Технологію створення штучного ставу за допомогою такої основи ми і розглянемо.

Кращого за все використовувати структуровану ставкову плівку з особливою фактурою поверхні, що дозволяє різним водним мікроорганізмам легше закріпитися на ній. Це забезпечить швидке придбання плівки природного для водойм виду. Будуть потрібні також геотекстиль, кокосові мати, водостійкий клей. Не обійтися без супутніх будівельних матеріалів у вигляді щебеню, піску, природного каменю та іншого.

Крім цього, знадобиться спеціальна техніка та обладнання: насоси, фільтри, компресори повітря, очисники. І, звичайно ж, не можна забувати про елементи декору. Це спеціальні контейнери для висадки водоростей, матеріали для створення водяних каскадів або фонтанів, світлотехніка. Загалом, наскільки вистачить фантазії і фінансів!

Підготовка робочої площі

Отже, з чого почати? Мається на увазі, що ви вже встигли купити дачу і визначитися з місцем і формою майбутнього ставка. Приступаючи до роботи, в першу чергу потрібно зробити розмітку піском розташування майбутнього водойми, згідно з його розмірами і формою.

Тепер прийшов час вирити котлован, який повинен бути трохи глибше, ніж передбачувана реальна глибина ставка. А вона повинна становити не менше 2 м в найглибшому місці, якщо планується зміст в ставку риб. Природний ухил берегів природних водойм становить, приблизно, 1: 3, його і слід дотримуватися. Під час риття котловану необхідно видаляти крупні камені і коріння рослин. Частина виритої землі в подальшому стане в нагоді для формування перепадів русла струмка по висоті. Після закінчення процесу піском розмічаємо зони ставка - прибережну, дрібну і глибоку.

Формування берега і дна

Для облаштування берега існує кілька варіантів. Ми використовуємо один з найбільш нескладних - вириємо неглибоку канаву по контуру майбутнього ставка, укладемо на утворилася крайку геотекстиль і плівку, подвернем краю і засиплемо виникло поглиблення щебенем. Для більшої надійності можна окантувати ставок в його нижній частині міцну конструкцію з дерева, каміння, пластмасових труб.

Тепер потрібно вистилати дно геотекстилем, закріпивши його по контуру. Зверху укладаємо ставкову плівку, вирізану за формою і розміром водойми з урахуванням припусків по краю в 50 см. Ми оформляємо берегову крайку настилом, декорованим під природний камінь. Втім, з декором можливі варіанти, якщо, наприклад, ви купили дачу з ділянкою, оформленим в будь-якому незвичайному стилі.

Кабель насоса і водяні шланги необхідно акуратно заховати в «кишеньки» з плівки. Далі робимо капілярний загородження, яке запобігатиме потраплянню грунту в воду. Для цього знову підвертаємо краю плівки так, щоб утворилася складка шириною 10 см, рів по краях засипаємо щебенем.

Наповнення ставка водою

До моменту наповнення ставка водою (найкраще використовувати звичайну водопровідну) його дно повинно бути повністю сформовано. Починаючи з найглибшої зони ставка, висаджуються підготовлені рослини в контейнерах з субстратом. Там же встановлюємо насос, стежачи за тим, щоб поруч з областю подсоса води не було каменів, що може привести до зменшення його потужності. А ось в інших місцях дно можна і потрібно прикрасити камінням різного розміру. Рівномірно засипаємо дно щебенем і заповнюємо його глибоку частину водою.

Встановлюємо контейнери з рослинами в зоні середньої глибини ставу, що переходить в прибережну зону. Якщо берега вийшли досить круті, їх краще додатково зміцнити. Наприклад, спеціальними мішками, призначеними для зміцнення укосів. Вони закріплюються на березі великими каменями, а після засипаються щебенем.

Прибережну зону необхідно озеленити, попередньо вистелені мілководну частину ставка кокосовими матами, розрізаними на шматки потрібної величини. По краю водойми їх можна просто придавити камінням. Встановлюємо рослини, призначені для прибережної частини ставка, яку після цього також засипаємо щебенем.

На цьому ж етапі здійснюється установка очисних фільтрів і світлотехніки для підсвічування водойми, якщо така планується. Побачивши одного разу водну гладь свого ставка, таємниче мерехтить у ночі різнокольоровими вогнями, ви вже ніколи і ні за яких обставин не пошкодуєте про те, що купили дачу і створили на її території таке пишність!

Крайку ставка оформляємо за бажанням - природним або штучним матеріалом, або їх комбінацією. І, нарешті, повністю наповнюємо ставок водою. Зверніть увагу: риб можна випускати в їх нове місце проживання не раніше, ніж через 4-5 тижнів. За цей час в ставку повинен сформуватися сприятливий біологічний фон.

Завершальний етап

Як бачите, спорудити штучну водойму на дачній ділянці не так вже й складно. Проробивши основну і найскладнішу частину роботи, можна перейти до заняття для душі. Прикрасьте свій ставок різними декоративними елементами, і ви зможете в повній мірі насолоджуватися творінням рук своїх. Дуже ефектно виглядають різнопланові фонтани, струмки, спадаючі на подобу водоспадів. І багато, багато іншого - дайте волю уяві!

Створивши гарний ставок на своїй присадибній ділянці, саме час подумати про те, як і за допомогою чого організувати правильний догляд за ним. Адже рішення купити дачу несе з собою і певний набір господарських обов'язків. Але про це ми поговоримо наступного разу!

Приїзджайте та подивіться самі

Після заповнення форми ми зв'яжемося з вами, щоб домовитися про зручний час для індивідуальної екскурсії.

Дякуємо!

Вам перездвонять якнайшвидше.